ارسال رایگان

خرید تشک مناسب برای افراد سنگین وزن

وزن نقش مهمی در انتخاب تشک مناسب دارد. افراد با وزن بیشتر از 110 کیلوگرم می بایست در انتخاب تشک دقت بیشتری داشته باشند تا احساس راحتی و پشتیبانی لازم را با توجه به نوع تشک و کیفیت آن تجربه کنند.

انتخاب تشک مناسب برای افراد چاق و سنگین وزن

مواردی که باید در مورد انتخاب تشک افراد سنگین وزن در نظر داشت، ضخامت تشک، درجه سفتی، چگالی، درجه حرارت و همچنین موقعیت خواب می باشد.

لازم به ذکر است در نظر گرفتن وزن 110 کیلوگرم به معنی چاق بودن و سنگین وزن بودن شما نیست، بلکه در ارتباط با تشک در نظر گرفتن وزن 110 کیلوگرم، به صورت قراردادی و تنها برای نشانه گذاری می باشد.
ضخامت تشک

ضخامت تشک به طور معمول بین 15 تا 36 سانتیمتر یا بیشتر می باشد. مسلما نوع تشک بر این ضخامت تاثیر گذار است مثلا تشک مموری فوم می تواند ضخامت کمتری نسبت به تشک فنری داشته باشد.

افراد سنگین وزن، فشار بیشتری بر روی تشک وارد می کنند بنابراین برای ایجاد راحتی و پشتیبانی بیشتر، لازم است تشک ضخیم تری را انتخاب کنند. در غیر این صورت ممکن است مخصوصا با قرارگیری در وسط تشک، حس فرورفتن زیادی را تجربه نمایند. برای افراد سنگین وزن حداقل ضخامت تشک می بایست 30 سانتیمتر باشد.
درجه سفتی تشک

افراد با وزن بیشتر، بیشتر از افراد کم وزن در تشک یکسان فرو خواهند رفت. این فرورفتگی بسته به وزن ممکن است حتی تا 5 سانتی متر هم باشد. همین امر منجر به انتخاب تشک با درجه سفتی بیشتر در این افراد خواهد شد. البته لازم به ذکر است نحوه خوابیدن (خوابیدن به پهلو، خوابیدن به پشت و خوابیدن به شکم) در این فرورفتگی و نیاز به تشک سفت تر موثر خواهد بود. همواره در نظر داشته باشید در افراد با وزن بالا، کمر درد، گردن درد، زانو درد و سایر مشکلات ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد، بنابراین می بایست تشک طبی مناسب خود را انتخاب کنند تا خوابی استاندارد را تجربه نمایند.

در صورتی که بخواهیم درجه سفتی تشک را از یک تا ده رتبه بندی کنیم (یک نرم ترین تشک و ده سفت ترین تشک)، افراد سنگین وزن ترجیح می دهند تشکی با درجه سفتی 6 تا 8 را انتخاب کنند. بسته به نحوه خواب و همین طور راحتی با توجه به طرز قرارگیری گردن و ستون فقرات ممکن است درجه سفتی کمتر یا بیشتر را ترجیح دهند.
 
نوع تشک

انتخاب از بین انواع تشک می تواند برای افراد سنگین وزن مسئله مهمی باشد. تشک های مموری فوم و فوم، دامنه گسترده ای از درجه سفتی را ممکن است فراهم کنند. با انتخاب فوم با چگالی بالاتر این افراد می توانند تجربه بهتری از خواب داشته باشند. البته ممکن است نیاز به بررسی تشک های مختلف و یا حتی درخواست تشک سفارشی نیز باشد.

تشک های طبی فنری نیز با توجه به نوع و تعداد فنر مورد استفاده، توانایی فراهم کردن درجه سفتی مختلف را دارند. این نوع تشک برای افراد سنگین وزن با توجه به امکان تهویه موجود (برای جلوگیری از بالا رفتن درجه حرارت) و همین طور پشتیبانی موجود در لبه های تشک (برای عدم تغییر شکل پس از نشستن در لبه تشک) مورد توجه قرار می گیرند

تشک لاتکس نیز از لایه متراکم فوم و لاتکس تشکیل شده است. این تشک نیز خواب خنکی برای شما فراهم می کند. این تشک طول عمر بیشتر و قیمت بیشتری دارد ولی مانند تشک مموری فوم پشتیبانی کمتری در کناره های تشک دارد.
تاثیر دما بر انتخاب تشک

دمای بدن افراد سنگین وزن بیشتر است از این رو در هنگام خواب نیاز به خواب خنک تری دارند. فرو رفتن در تشک علاوه بر عدم ایجاد راحتی منجر به بالا رفتن درجه حرارت نیز خواهد شد. از این رو انتخاب تشک مناسب تحت تاثیر درجه حرارت نیز قرار می گیرد. استفاده از تشک ژل دار و تشک لاتکس به تنظیم درجه حرارت بدن و خواب خنک مخصوصا در تابستان کمک می کند.